2010 Oscar Predictions

WILL WIN are in bold 

SHOULD WIN (where i have an opinion) is underlined 

 Did Win are BIG 

 

 

 

MY SCORE: 17/24

well, the oscars have come and gone and i had an average go with my predictions this year. it wasn't my most impressive performance, but it wasn't awful either. where i messed up this year was with the shorts (animation, live action, documentary). normally i get at least one of those right and this time nothing. and then, missing both screenplay winners is just awful. but, i went  17/19 for the rest of the awards and a perfect on the top 6 categories which isn't bad.... so, how did you all do?

Best motion picture of the year
  • Avatar
  • The Blind Side
  • District 9
  • An Education
  • The Hurt Locker
  • Inglourious Basterds
  • Precious
  • A Serious Man
  • Up
  • Up In the Air
Performance by an actress in a leading role
  • Sandra Bullock (The Blind Side)
  • Helen Mirren (The Last Station)
  • Carey Mulligan (An Education)
  • Gabourey Sidibe (Precious)
  • Meryl Streep (Julie and Julia)
Performance by an actor in a leading role
  • Jeff Bridges (Crazy Heart)
  • George Clooney (Up In the Air)
  • Colin Firth (A Single Man)
  • Morgan Freeman (Invictus)
  • Jeremy Renner (The Hurt Locker)
Performance by an actor in a supporting role
  • Matt Damon (Invictus)
  • Woody Harrellson (The Messenger)
  • Christopher Plummer (The Last Station)
  • Stanley Tucci (The Lovely Bones)
  • Christoph Waltz (Inglourious Basterds)
Performance by an actress in a supporting role
  • Penelope Cruz (Nine)
  • Vera Farmiga (Up In the Air)
  • Maggie Gyllenhaal (Crazy Heart)
  • Anna Kendrick (Up In the Air)
  • Mo'Nique (Precious)
Best animated feature film of the year
  • Coraline
  • Fantastic Mr. Fox
  • The Princess and the Frog
  • The Secret of Kells
  • Up
Best Documentary Short Subject
  • China's Unnatural Disaster: The Tears of Sichuan Province
  • The Last Campaign of Governor Booth Gardner
  • The Last Truck: Closing of a GM Plant”
  • Music by Prudence
  • Rabbit à la Berlin
Best Short Film (Animated)
  • French Roast
  • Granny O’Grimm’s Sleeping Beauty
  • The Lady and the Reaper (La Dama y la Muerte)
  • Logorama
  • A Matter of Loaf and Death
Best Short Film (Live Action)
  • The Door
  • Instead of Abracadabra
  • Kavi
  • Miracle Fish
  • The New Tenants
Achievement in art direction
  • Avatar
  • The Imaginarium of Doctor Parnassus
  • Nine
  • Sherlock Holmes
  • The Young Victoria
Achievement in cinematography
  • Avatar, Mauro Fiore
  • Harry Potter and the Half-Blood Prince, Bruno Delbonnel
  • The Hurt Locker, Barry Ackroyd
  • Inglourious Basterds, Robert Richardson
  • The White Ribbon, Christian Berger
Achievement in costume design
  • Bright Star, Janet Patterson
  • Coco before Chanel, Catherine Leterrier
  • The Imaginarium of Doctor Parnassus, Monique Prudhomme
  • Nine, Colleen Atwood
  • The Young Victoria, Sandy Powell
Achievement in directing
  • James Cameron (Avatar)
  • Kathryn Bigelow (The Hurt Locker)
  • Quentin Tarantino (Inglourious Basterds)
  • Lee Daniels (Precious)
  • Jason Reitman (Up In the Air)
Best documentary feature
  • Burma VJ
  • The Cove
  • Food, Inc.
  • The Most Dangerous Man in America: Daniel Ellsberg and the Pentagon Papers
  • Which Way Home
ACHIEVEMENT IN MAKEUP
  • Il Divo, Aldo Signoretti and Vittorio Sodano
  • Star Trek, Barney Burman, Mindy Hall and Joel Harlow
  • The Young Victoria, Jon Henry Gordon and Jenny Shircore
Achievement in film editing
  • Avatar, Stephen Rivkin, John Refoua and James Cameron
  • District 9, Julian Clarke
  • The Hurt Locker, Bob Murawski and Chris Innis
  • Inglourious Basterds, Sally Menke
  • Precious, Joe Klotz
Best foreign language film of the year
  • Ajami
  • El Secreto De Sus Ojos
  • The Milk of Sorrow
  • A Prophet
  • The White Ribbon
Achievement in music written for motion pictures (Original score)
  • Avatar, James Horner
  • Fantastic Mr. Fox, Alexandre Desplat
  • The Hurt Locker, Marco Beltrami and Buck Sanders
  • Sherlock Holmes, Hans Zimmer
  • Up, Michael Giacchino
Achievement in music written for motion pictures (Original song)
  • "Almost There" from The Princess and the Frog Music and Lyric by Randy Newman
  • "Down in New Orleans" from The Princess and the Frog Music and Lyric by Randy Newman
  • "Loin de Paname" from Paris 36 Music by Reinhardt Wagner Lyric by Frank Thomas
  • "Take It All" from Nine Music and Lyric by Maury Yeston
  • "The Weary Kind (Theme from Crazy Heart)" from Crazy Heart Music and Lyric by Ryan Bingham and T Bone Burnett
Achievement in sound editing
  • Avatar, Christopher Boyes and Gwendolyn Yates Whittle
  • The Hurt Locker, Paul N.J. Ottosson
  • Inglourious Basterds, Wylie Stateman
  • Star Trek, Mark Stoeckinger and Alan Rankin
  • Up, Michael Silvers and Tom Myers
Achievement in sound mixing
  • Avatar, Christopher Boyes, Gary Summers, Andy Nelson and Tony Johnson
  • The Hurt Locker, Paul N.J. Ottosson and Ray Beckett
  • Inglourious Basterds, Michael Minkler, Tony Lamberti and Mark Ulano
  • Star Trek, Anna Behlmer, Andy Nelson and Peter J. Devlin
  • Transformers: Revenge of the Fallen, Greg P. Russell, Gary Summers and Geoffrey Patterson
Achievement in visual effects
  • Avatar, Joe Letteri, Stephen Rosenbaum, Richard Baneham and Andrew R. Jones
  • District 9, Dan Kaufman, Peter Muyzers, Robert Habros and Matt Aitken
  • Star Trek, Roger Guyett, Russell Earl, Paul Kavanagh and Burt Dalton
Adapted screenplay
  • Neill Blomkamp and Terri Tatchell (District 9)
  • Nick Hornby (An Education)
  • Jesse Armstrong, Simon Blackwell, Armando Iannucci, Tony Roche (In the Loop)
  • Geoffrey Fletcher (Precious)
  • Jason Reitman and Sheldon Turner (Up In the Air)
Original screenplay
  • Mark Boal (The Hurt Locker)
  • Quentin Tarantino (Inglourious Basterds)
  • Alessandro Camon and Oren Moverman (The Messenger)
  • Joel and Ethan Coen (A Serious Man)
  • Screenplay by Bob Peterson, Pete Docter, Story by Pete Docter, Bob Peterson, Tom McCarthy (Up)